Nenechte se zmást nadpisem a čtěte v klidu dál. Na mistrovství Evropy divize „B“ jsme původně měli v plánu ukořistit dvě povinné výhry, odehrát důstojný a vyrovnaný zápas s domácím Polskem a zkusit štěstí proti silnému Švýcarsku a Rusku. Hodně jsme vsázeli na návrat korunního prince Jaroslava, který byl vždy postrachem protihráčů, protože takový rozjetý tank budí minimálně respekt. K tomu velmi silná lavička, kde máme stále lepší dvoubodové hráče Valiho a Máru a skvělého obránce Tomáše a Honzu „Stréca“ „Mikeše“, našeho nejlépe bodového hráče, který tady skládá ragbyovou maturitu. Ale Jarda s námi neodjel a úvodní zápas s Polskem působil, jako bychom si vosk napatlali na pláště kol, a ne na rukavice. Poláci na nás vlítli jak ve finále paralympiády a my jsme na sebe bezradně pokukovali, jestli někdo něco vymyslí a zastaví to vraždění neviňátek. Hra se zkonsolidovala až po první čtvrtce, kdy jsme začali být důstojným soupeřem a hráči ukazovali své kvality a zaslouženou účast na mistrovství. Zápas sice skončil velkým rozdílem, ale předvedená hra od poloviny zápasu ukázala, že setrvat v divizi „B“ je cesta k rozvoji našeho sportu. Na hřišti dostal každý hráč svou příležitost, a i když možná někdy svázání tíhou mistrovské akce ukázali, že mají chuť hrát.

Konečný výsledek ČR – Polsko 37:55

Druhý zápas s Finskem byl úplně jiný. Musíme tedy ocenit srdnatost finského národního týmu, který po ukončení kariéry dvou klíčových hráčů odjel na mistrovství Evropy pouze s šesti hráči a do zápasu kvůli neklasifikovatelnosti jednoho z nich nastoupil pouze v pěti. Zápas byl od začátku v naší režii a my jsme si připsali povinnou výhru, i když žádná výhra není jen tak. Je to naše první výhra nad Finskem v historii a pokud se povede i páteční zápas s Izraelem, je to historicky nejlepší výsledek českého ragby vozíčkářů. Znamenalo by to čtvrté místo na mistrovství Evropy divize „B“ a tedy desáté v Evropě, což je o příčku lepší než na mistrovství Evropy ve Finsku 2007, nebo mistrovství Evropy skupiny „B“ v Praze 2015. Ale nebudeme předbíhat, protože zítra nás čeká zápas se Švýcarskem, favoritem celého turnaje, které dnes porazilo Rusko 47:43.

Konečný výsledek ČR – Finsko 45:37

V podvečer jsme se potkali na týmovém meetingu, kde jsme si popovídali o dni, náladě, bolístkách, tak jak to dělají přátelé, když je něco trápí. Jsme si vědomi našich limitů, problémů v sehranosti, kondičky, ale máme skvělou podporu od našeho realizačního týmu a máme silného týmového ducha. Jsem u ragby už dlouho, osmnáct let, a jsem vděčný za každý jeden výjezd a za to, že jsem součástí kousku historie. Budeme se těšit na každé nové tváře, které se k nám přidají a přinesou novou energii a neodmyslitelný humor.

Jsme hrdi za český znak na prsou, který nás hřeje u srdce, jsme hrdi, když falešně zpíváme hymnu a věříme, že to dělá radost i vám, našim milovaným doma.

Trenér

Sdílej: