O sportu

Wheelchair rugby (nebo také Murderball či Quadrugby) je hra pro 2 týmy, každý o čtyřech hráčích. Všichni hráči musí být na vozících a musí být klasifikováni podle platného klasifikačního systému. Maximální bodový součet, dle klasifikace, hráčů na hřišti nesmí překročit 8. Cílem každého týmu je, aby jeho hráč skóroval tak, že se dotkne nebo přejede brankovou čáru s míčem pod kontrolou. Míč může být házen, odbíjen, kutálen, driblován či nesen jakýmkoli směrem tak, aby to vyhovovalo pravidlům. Tým, který do ukončení hry zaznamenal více gólů je vyhlášen za vítěze. To znamená, že ragby vozíčkářů nezná nerozhodný výsledek. V případě, že by tedy zápas po odehraných 4 částech ( každá část se hraje na 8 minut čistého času) byl nerozhodný, prodlužuje se až do jeho rozhodnutí.

Klasifikace hráčů

Quadrugby mohou hrát lidé se současným postižením dolních i horních končetin. Základní podmínkou účasti ve hře u lidí po úrazech krční páteře je postižení alespoň 3 končetin, u hráčů s ostatními diagnozami (polio, DMO, myopatie apod. ) je podmínkou postižení všech 4 končetin. Klasifikační komise musí být tvořena nejméně 3 lidmi, je-li jich méně obdrží hráč tzv. dočasnou klasifikaci. Na mezinárodním turnaji získá hráč mezinárodní klasifikaci, je-li po dobu 4 let klasifikován stále stejně obdrží trvalou klasifikaci. V případě nemoci, nového zranění, které mění jeho schopnost hry je možné zažádat o překlasifikování.

Dle výsledků testů se hráčům nakonec přidělí bodové hodnocení v rozmezí 0.5-3.5 bodů.

Pro hráče 0.5 je typická malá svalová síla ve všech svalech zejména pletence pažního, biceps však může mít silný, svalová síla ruky je nulová- občas naznačena extenze zápěstí. Ke své hře používají obranný typ vozíku s pogumovanými obručemi hnacích kol a jsou většinou usazeni níže. Jejich úloha ve hře je čistě defenzivní.

U hráčů bodovaných 1.0 se objevuje o něco větší síla pletence ramenního, biceps má plnou sílu, a o něco silnější je pectorální sval, ruka velmi slabá. Většinou používají opět obranné vozíky s pogumovanými obručemi. Jsou schopni lépe hodit míč. Jejich úloha býva také z pravidla defenzivní.

U 1.5 bod. hráče je lehce oslaben triceps a skoro plná síla extenze zápěstí. Hráč může ke hře používat jak obranný, tak útočný typ vozíku, dle jeho zaměření.

2.0 bod. hráč má plnou sílu v ramenním pletenci, lehce oslab. svaly zápěstí a prsty do 2 dle ST. Jde o útočníky. Občas hráči využívají tzv. poloútočné vozíky.

U 2.5-3.5 bod. hráčů je patrné zejména oslabení prstů , jejich roztahování a přitahování, ohýbání s natahování je poloviční silou než norma, nejsilnější je palec. Hráči s touto klasifikací jsou většinou předurčeny ke hře s míčem. Mají velmi dobré hody a dokáží zpracovat i míče pro jiné hráče ztracené.

Hřiště

Hřiště na ragby vozíčkářů má stejné rozměry jako hřiště na basketbal. Míč používany pro hru má podobné rozměry míči na voleybal.

Počítání času 

Na turnaji Hartmann Rugbymania 2008 se bude hrát podle pravidel IWRF platných k letošnímu roku. Útočící tým má deset vteřin na rozehrání míče, dvanáct vteřin na přechod na útočnou polovinu. Každých deset vteřin musí hráč, který má v držení míč, zadriblovat, nebo přihrát. Deset vteřin je také nejdelší doba, kterou může strávit útočící hráč v brankovišti bránícího týmu. Prohřešky proti pravidlům počítání času mají za následek ztrátu míče. Nová pravidla zavádí tzv. pravidlo 12/40, které zkracuje dobu přechodu do útočného pásma na 12 a celková doba na útok je 40 vteřin.

Fauly

Je celá škála faulů, kterých se může hráč dopustit. Nejčastější faul je nedovolené použití rukou, tedy kontakt s tělem soupeře, při snaze získat míč.

Ženy hráčky

Ve hře nastupují ženy i muži dohromady. Tým, který má na hřišti ženu, je zvýhodněný 0,5 body nad povolený limit. Tedy 8,5 bodu.

Rozhodčí

Ragby vozíčkářů se, stejně jako jiné sporty, neobejde bez nezbytných rozhodčích. Na hřišti jsou dva rozhodčí, zapisovatel, časoměřič a měřič trestů. Na hru dohlíží také hlavní rozhodčí, který je zodpovědný za stanovení a dohled nad rozhodčími v každé hře. V ragby vozíčkářů je zajímovostí, že mezi rozhodčími převažují ženy.

Pravidla

Aktuální pravidla ke stažení na http://ref.webnode.cz/ke-stazeni/.

Poslední výsledky

Jméno Klíč Bodů
Sitting Eagles SE 33
SK Ostrava LIO 21
Captains CA 9
Prague Robots PR 9
Datum a časTýmyVýsledek
1. 12. - 13:00 PR vs SE 43 - 49
1. 12. - 11:30 LIO vs CA 39 - 51
1. 12. - 9:00 PR vs LIO 46 - 51
30. 11. - 15:30 SE vs LIO 47 - 43
30. 11. - 14:00 PR vs CA 48 - 39
30. 11. - 11:30 SE vs CA 49 - 41

Novinky

Development Tournament 2019 25.4.
2019
19. ročník BBT 9.4.
2019
I. kolo ČNLRV 25.3.
2019
První kolo ČNLRV se blíží 16.3.
2017
Co nás čeká v sezóně 2017 11.3.
2017
Kapitán a asistent - Jára a Plešoun 8.10.
2016